2019 Cross Country Awards

2019 Cross Country Age Group Awards
Age Group Best Performer Most Improved Most Consistent
U/6 Girls Eve Lambert Alix Michel Haven Lennon
U/6 Boys - - -
U/7 Girls Alayna Paulke Lucy Foster  
U/7 Boys - - -
U/8 Girls Leni Hartley - -
U/8 Boys William Hayes Xander Boyd Lachlan Kalogerinis
U/9 Girls Lily Lambert Olivia Thompson -
U/9 Boys Maddix Michel Jordyn Delaney Lincoln Stupka
U/10 Girls Harli Lennon Tamisha Upson Addison Paulke
U/10 Boys Timothy Hayes Kang Li Ashley Laird
U/11 Girls - - -
U/11 Boys Mackenzie Taylor Basil Scroggie -
U/12 Girls Celestine Debargue Alannah Upson Brooklyn Tower
U/12 Boys Ben Hayes Bailey Thompson Declan Molloy
U/13 Girls Freya Brown Mali Goggin -
U/13 Boys Shannon Delaney Shaun Laird Oscar Hird
U/14 Girls Shkyiah Upson Kelsey Hughes -
U/14 Boys Dan Li - -
U/15 Girls - - -
U/15 Boys Lachlan Smith Hayden Dyball -
U/16 Girls - - -
U/16 Boys Ethan Buchanan - -
U/25 Female Lan Li - -
U/25 Male Kyle Smith Blair Buchanan -
Open Age Female Cathy Hayes Karen Simonsen Katie Scroggie
Open Age Male Brett Hayes Hao Li Chester Lennon
Open Age Female SC* Louise Lambert Rachelle Evans -
Open Age Male SC* Paul Hogan - -

*SC = Short Course

2019 Winter Walk Awards

2019 Winter Walk Awards
Age Group Name
Under 8 Girls Eve Lambert
Under 9 Grils Lily Lambert
Under 9 Boys Jordyn Delaney
Under 10 Girls Tamisha Upson
Under 10 Boys Kang Li
Under 12 Girls Alannah Upson
Under 12 Boys Leonard Harrington
Under 13 Girls Emily Smith
Under 13 Boys Aiden Smith
Under 14 Boys Dan Li
Under 15 Boys Lachlan Smith
Open Age Women Karen Simonsen
Open Age Men Hao Li

 

2019 Interclub Season Achievement Awards

 

The following awards are given for effort, achievement and attitude for boys and girls within each category.  The awards are named in honour of persons who have made an outstanding contribution to Seaford Cross Country over its long history.

Under 6 - 8 Girls Alex Donaldson Achievement Award Leni Hartley
Under 6 - 8 Boys Kevin Brown Achievement Award Lachlan Kalogerinis
Under 9 - 12 Girls Jan & Ron Fischer Achievement Award Alannah Upson
Under 9 - 12 Boys Kerri Jewell Achievement Award Ben Hayes
Under 13 - 16 Girls Rob Ducat Achievement Award Mali Goggin
Under 13 - 16 Boys Alan Stirling Achievement Award Shannon Delaney
Open Age U25 & Open Age Achievement Award Louise Lambert

 

Winter Walking Awards

Winter Walking Achievement Award

The winner of this award is selected from all walkers, boys or girls U/6 - U/15; for outstanding achievement, commitment, attitude and behaviour.

  Emily Smith (Seaford)

 

 

Karen Simonsen Encouragement Award

2017 saw the introduction of a further Walking award.  This award is to encourage a walker that is still developing their skills.
 
Leonard Harrington (Seaford)  & Eve Lambert (Seaford)

Fred Roffey Memorial Award

Winners of this award are also noted for their willingness to assist with weekly duties, both with the running of events, but also encouraging and supporting other athletes.

Shkyiah Upson (Seaford)

Interclub Shield Awards

Points are awarded to each athlete for their performance in the weekly Interclub competition.  At the end of the season, all athletes' points are totalled (per Centre) as follows:

                                            Winner

U6 - U/16 Only                       Seaford

U/6 - U/16 + Open                 Seaford

Winter Walking                       Seaford