Seaford Representatives at State Track & Field Championships

2018/19 Season - Casey Fields
Name Age Group Event Time / Distance Place
Olivia Thompson U/9 Girls 700m Race Walk 6.02.01 18th
Jordyn Delaney U/9 Boys

High Jump

700m Race Walk

1.00m

4.28.78

14th

7th

Harli Lennon U/10 Girls

1100m Race Walk

Long Jump

60m Hurdles

High Jump

6.24.36

3.87m

13.35

1.15m

4th

2nd - Silver

22nd

4th

Addison Paulke U/10 Girls

Discus

1100m Race Walk

13.42m

6.39.06

22nd

5th

Tamisha Upson U/10 Girls

1100m Race Walk

High Jump

7.50.47

1.05m

14th

18th

Patrick Staines U/10 Boys 1100m Race Walk 7.32.40 12th
Tessa Symonds U/11 Girls

Discus

Shot Put

18.47m

8.39m

17th

5th

Olivia Ponchard U/12 Girls 1500m 5.40.78 14th
Alannah Upson U/12 Girls 1500m Race Walk 8.00.50 2nd - Silver
Ben Hayes U/12 Boys

800m

1500m

2.25.28

4.50.12

5th

3rd - Bronze

Mali Goggin U/13 Girls

200m Hurdles

400m

31.76

1.04.96

9th

13th

Emily Smith U/13 Girls 1500m Race Walk 7.52.14 4th
Elli Symonds U/13 Girls

80m Hurdles

Triple Jump

200m Hurdles

Long Jump

13.10 (13.05 - Heat)

11.91m

29.31 (29.16 - Heat)

5.14m

2nd - Silver

1st - Gold

1st - Gold

1st - Gold

Shannon Delaney U/13 Boys

1500m Race Walk

200m Hurdles

High Jump

1500m

8.03.96

32.07

1.30m

5.19.68

5th

12th

19th

20th

Aiden Smith U/13 Boys

Javelin

1500m Race Walk

17.05m

9.40.19

20th

11th

Shkyiah Upson U/14 Girls

1500m

400m

5.18.71

1.04.96

8th

13th

Lachlan Smith U/15 Boys

Shot Put

Discus

Javelin

5.47m

14.45m

12.67m

14th

13th

12th

Zoe Cooper

U/16 Girls

200m

100m

400m

34.83

16.01

1.22.97

18th

19th

12th

Ethan Buchanan U/16 Boys

800m

1500m

2.29.01

5.10.76

12th

8th

Justin Ott U/16 Boys

200m

100m

Javelin

27.20

12.89

ND

19th

21st

-

Jaycob Roberts U/16 Boys

800m

1500m

Long Jump

2.33.69

5.17.07

4.37m

13th

9th

16th

Seaford Medal Count : 3 Gold, 3 Silver, 1 Bronze

 

2017/18 Season - Lakeside Stadium
Name Age Group Event Time / Distance Place
Harli Lennon U/9 Girls

700m Race Walk

High Jump

Long Jump

60m Hurdles

3.52.21

1.05m

3.81m

10.61 ( 11.22 - Heat)

3rd - Bronze

6th

2nd - Silver

1st - Gold

Tessa Symonds U/9 Girls Shot Put 7.21m 1st - Gold
Patrick Staines U/9 Boys

700m Race Walk

Discus

4.33.97

13.76m

8th

22nd

Elli Symonds U/11 Girls

60m Hurdles

Long Jump

100m

Triple Jump

9.90 ( 9.95 - Heat)

4.84m

14.39

10.10m

1st - Gold

1st - Gold

11th

1st - Gold

Alannah Upson U/11 Girls 1100m Race Walk 5.59.21 3rd - Bronze
Ben Hayes U/11 Boys

800m

1500m

2.36.80

5.01.93

13th

2nd - Silver

Aiden Smith U/11 Boys 1100m Race Walk 7.52.53 15th
Erich Holohan U/12 Girls 60m Hurdles 10.49 9th
Mali Goggin U/12 Girls 400m 1.09.25 13th
Emily Smith U/12 Girls 1500m Race Walk 9.09.25 9th
Shkyiah Upson U/12 Girls 400m 1.11.58 21st
Shannon Delaney U/12 Boys 1500m Race Walk 8.48.37 5th
Ethan Buchanan U/14 Boys 1500m 5.18.02 16th
Maddison Staines U/15 Girls Shot Put 9.41m 12th
Elyssia Tallon Rosas U/15 Girls Triple Jump 9.60m 12th
Jacob Barry U/15 Boys

Shot Put

Long Jump

10.42m

5.21m

8th

11th

Benjamin Delaney U/15 Boys

100m Hurdles

Shot Put

21.48

6.80m

11th

13th

Alex Hayes U/15 Boys

1500m Race Walk

400m

10.04.51

1.00.72

7th

18th

Justin Ott U/15 Boys

Triple Jump

Javelin

9.79m

21.38m

14th

16th

Seaford Medal Count : 5 Gold, 2 Silver, 2 Bronze

 

2016/17 Season - Lakeside Stadium
Name Age Group Event Time / Distance Place
Elli Symonds U/10 Girls

100m

60m Hurdles

High Jump

Long Jump

15.18

10.49 (11.11 - Heat)

1.36m

4.16m

10th

1st - Gold

1st - Gold

2nd - Silver

Alannah Upson U/10 Girls 1100m Race Walk 6.10.54 1st - Gold
Mali Goggin U/11 Girls 400m 1.19.62 18th
Erich Holohan U/11 Girls 60m Hurdles 11.54 20th
Emily Smith U/11 Girls 1100m Race Walk 6.49.64 13th
Shannon Delaney U/11 Boys 1100m Race Walk 6.25.21 11th
Maddison Staines U/14 Girls

Javelin

Long Jump

Shot Put

21.96m

4.39m

9.66m

18th

15th

8th

Jacob Barry U/14 Boys Long Jump 4.62m 16th
Alex Hayes U/14 Boys

1500m Race Walk

Discus

9.18.71

18.91m

9th

21st

Kyle Smith U/15 Boys

Shot Put

Javelin

5.69m

20.57m

18th

12th

Seaford Medal Count : 3 Gold, 1 Silver

 

2015/16 Season - Casey Fields
Name Age Group Event Time / Distance Place
Elli Symonds U/9 Girls

80m Hurdles

High Jump

100m

Triple Jump

14.09 (14.09 - Heat)

1.24m

14.74 (15.20 - Heat)

8.86m *VBP

1st - Gold

1st - Gold

2nd - Silver

1st - Gold

Alannah Upson U/9 Girls 1100m Race Walk 7.43.17 10th
Emily Smith U/10 Girls 1100m Race Walk 7.29.80 15th
Alexander Walker U/12 Boys Triple Jump 8.78m 23rd
Kyle Smith U/14 Boys

Discus

Javelin

12.46m

19.00m

22nd

16th

Eleanor Hogan U/15 Girls 1500m Race Walk 9.57.35 12th
Blair Buchanan U/15 Boys

100m Hurdles

Javelin

21.32

16.86m

9th

14th

Seaford Medal Count : 3 Gold, 1 Silver

* Victorian Best Performance

2014/15 Season - Lakeside Stadium
Name Age Group Event Time / Distance Place
Erich Holohan U/9 Girls 80m Hurdles 15.49 (15.71 - Heat) 6th
Finnegan Barnes U/9 Boys 400m 1.16.99 24th
Maddison Staines U/12 Girls

70m

Triple Jump

10.37

9.07m

13th

12th

 

2013/14 Season - Lakeside Stadium
Name Age Group Event Time / Distance Place
Georgia Simonsen U/10 Girls 1100m Race Walk 7.26.66 15th
Alexander Walker U/10 Boys 60m Hurdles 12.15 18th
Dylan Mosca U/13 Boys Triple Jump 9.33m 18th
Catherine Simonsen U/14 Girls

1500m Race Walk

1500m

8.40.22

5.57.80

7th

20th

 

2012/13 Season - Bendigo
Name Age Group Event Time / Distance Place
Georgia Simonsen U/9 Girls 1100m Race Walk 7.45.66 12th
Trent Matthews U/10 Boys

Shot Put

Discus

7.26m

29.66m

16th

3rd - Bronze

Ruby Paten U/10 Girls 1100m Race Walk 6.31.56 8th
Catherine Simonsen U/13 Girls 1500m Race Walk 10.05.30 12th
Seaford Medal Count : 1 Bronze

 

2006/07 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Alona Broome U/10 Girls Triple Jump   3rd - Bronze
Alycia Maher U/11 Girls Javelin   3rd - Bronze
Kiandra Paterson U/15 Girls 1500m   2nd - Silver
Seaford Medal Count : 1 Silver, 2 Bronze

 

2005/06 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Chloe McNicol-Davidson U/9 Girls 1100m Race Walk   2nd - Silver
Lachlan Wallace U/14 Boys 1500m   3rd - Bronze
Seaford Medal Count : 1 Silver, 1 Bronze

 

2004/05 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Amy Browning U/9 Girls

High Jump

60m Hurdles

 

1st - Gold

2nd - Silver

Reed Pels U/10 Boys 200m   3rd - Bronze
Dylan Sloan U/11 Boys 1100m Race Walk   3rd - Bronze
Scott Zuliani U/15 Boys 1500m   3rd - Bronze
Seaford Medal Count : 1 Gold, 1 Silver, 3 Bronze

 

2003/04 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Reed Pels U/9 Boys Long Jump   3rd - Bronze
Dylan Sloan U/10 Boys 1100m Race Walk   1st - Gold
Kaitlyn Whitelaw U/12 Girls 1500m Race Walk   3rd - Bronze
Jack Steen U/14 Boys Shot Put   2nd - Silver
Rachel Green U/15 Girls 1500m   1st - Gold
Brooke Nicholson U/15 Girls High Jump   2nd - Silver
Seaford Medal Count : 2 Gold, 2 Silver, 2 Bronze

 

2002/03 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Tess Parton-Oliver U/9 Girls

400m

200m

Triple Jump

100m

 

1st - Gold

2nd - Silver

2nd - Silver

3rd - Bronze

Kaitlyn Whitelaw U/11 Girls 1500m Race Walk   2nd - Silver
Rachel Green U/14 Girls 1500m   3rd - Bronze
Gabrielle Loizou U/15 Girls 300m Hurdles   3rd - Bronze
Seaford Medal Count : 1 Gold, 3 Silver, 3 Bronze

 

2001/02 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Kaitlyn Whitelaw U/10 Girls 1100m Race Walk   3rd - Bronze
Rachel Green U/13 Girls 1500m   2nd - Silver
Hannah Rautu U/15 Girls

Shot Put

Discus

 

3rd - Bronze

3rd - Bronze

Carina Weymouth-Wilson U/15 Girls

800m

400m

 

1st - Gold

3rd - Bronze

Seaford Medal Count : 1 Gold, 1 Silver, 4 Bronze

 

2000/01 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Jack Steen U/11 Boys Shot Put   1st - Gold
Gabrielle Loizou U/13 Girls 300m Hurdles   2nd - Silver
Kate Hirst U/14 Girls 400m   3rd - Bronze
Clare Gough U/15 Girls

200m

400m

 

2nd - Silver

2nd - Silver

Seaford Medal Count : 1 Gold, 3 Silver, 1 Bronze

 

1999/2000 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Craig Mulvogue U/9 Boys 200m   2nd - Silver
Jessica Cox U/11 Girls Javelin   3rd - Bronze
Gabrielle Loizou U/12 Girls 80m Hurdles   3rd - Bronze
Kate Hirst U/13 Girls 800m   2nd - Silver
Adam Brown U/15 Boys Javelin   3rd - Bronze
Seaford Medal Count : 2 Silver, 3 Bronze

 

1998/99 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Christopher Costanzo U/12 Boys

60m Hurdles

80m Hurdles

 

2nd - Silver

2nd - Silver

Victoria Fuller U/12 Girls

100m

70m

 

2nd - Silver

3rd - Bronze

Adam Brown U/14 Boys Javelin   3rd - Bronze
Marli Hodge U/15 Girls

90m Hurdles

100m

 

1st - Gold

3rd - bronze

Seaford Medal Count : 1 Gold, 3 Silver, 3 Bronze

 

1997/98 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Gabrielle Loizou U/10 Girls 80m Hurdles   1st - Gold
Kate Hirst U/11 Girls 1500m   3rd - Bronze
Christopher Costanzo U/11 Boys 60m Hurdles   3rd - Bronze
Adam Brown U/13 Boys Javelin   3rd - Bronze
Marli Hodge U/14 Girls 80m Hurdles   1st - Gold
Seaford Medal Count : 2 Gold, 3 Bronze

 

1996/97 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Kate Hirst U/10 Girls

800m

400m

 

1st - Gold

2nd - Silver

Carina Weymouth-Wilson U/10 Girls 1100m Walk   3rd - Bronze
Paul O'Connell U/15 Boys Javelin   2nd - Silver
Seaford Medal Count : 1 Gold, 2 Silver, 1 Bronze

 

1995/96 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Dylan Burke U/9 Boys 1100m Race Walk   3rd - Bronze
Paul Johnson U/11 Boys High Jump   3rd - Bronze
Seaford Medal Count : 2 Bronze

 

1992/93 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Rhiannon Jakobi U/9 Girls 1100m Race Walk   3rd - Bronze
Robert Johnson U/10 Boys 80m Hurdles   2nd - Silver
Matthew Jakobi U/11 Boys

60m Hurdles

80m Hurdles

 

1st - Gold

1st - Gold

Jeanette Bowles U/14 Girls

Long Jump

Triple Jump

200m

 

2nd - Silver

2nd - Silver

3rd - Bronze

Amanda Adams U/15 Girls Discus   1st - Gold
Natalie Scott U/15 Girls 90m Hurdles   3rd - Bronze
Seaford Medal Count : 3 Gold, 3 Silver, 3 Bronze

 

1991/92 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Jeanette Bowles U/13 Girls Long Jump   2nd - Silver
Natalie Scott U/14 Girls 90m Hurdles   3rd - Bronze
Seaford Medal Count : 1 Silver, 1 Bronze

 

1990/91 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Christine Matthews U/9 Girls 60m Hurdles   2nd - Silver
Matthew Jakobi U/9 Boys Walk   3rd - Bronze
Melissa Moore U/10 Girls

800m

400m

 

2nd - Silver

3rd - Bronze

Amanda Adams U/13 Girls Discus   2nd - Silver
David Ross U/13 Boys High Jump   3rd Bronze
Seaford Medal Count : 3 Silver, 3 Bronze

 

1989/90 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Jeanette Bowles U/11 Girls Triple Jump   3rd - Bronze
Shannon Selby U/12 Boys Discus   2nd - Silver
David Ross U/12 Boys 90m Hurdles   3rd - Bronze
Natalie Scott U/12 Girls 800m   3rd - Bronze
Paul Delos Santos U/13 Boys

100m

90m Hurdles

Triple Jump

 

1st - Gold

1st - Gold

1st - Gold

Seaford Medal Count : 3 Gold, 1 Silver, 3 Bronze

 

1988/89 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Kris McCarthy U/9 Boys

400m

800m

 

1st - Gold

1st - Gold

Shannon Selby U/11 Boys Discus   3rd - Bronze
Paul Delos Santos U/12 Boys

60m Hurdles

Triple Jump

 

11.60m *VBP

1st - Gold

1st - Gold

Jefferson Jackaman U/14 Boys 90m Hurdles    
Seaford Medal Count : 5 Gold, 1 Bronze

* VBP - Victorian Best Performance

1986/87 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
D Ross U/9 Boys 90m Hurdles   3rd - Bronze
N Smith U/9 Boys

Shot Put

Discus

 

1st - Gold

3rd - Bronze

S Foster-Swan U/15 Boys 800m   1st - Gold
J Kidd U/15 Girls

800m

1500m

 

2nd - Silver

2nd - Silver

Seaford Medal Count : 2 Gold, 2 Silver, 2 Bronze

 

1984/85 Season
Name Age Group Event Time / Distance Place
Glenn Corrigan