Seaford Representatives at State Multis

2018/19 Season - Lakeside
Name Age Group Events Time / Distance Points Place
Harli Lennon Under 10 Girls

Long Jump

Shot Put

60m Hurdles

100m

800m

3.84m

6.51m

12.12

16.22

2.59.55

208

178

222

125

212

1st - Gold

945 points

Addison Paulke Under 10 Girls

Long Jump

Shot Put

60m Hurdles

100m

800m

2.90m

4.03m

14.49

18.22

3.15.20

135

91

92

40

151

47th

509 points

Timothy Hayes Under 10 Boys

Long Jump

Discus

60m Hurdles

100m

800m

3.06m

14.85m

13.98

17.43

3.26.72

147

174

117

68

112

50th

618 points

Mali Goggin Under 13 Girls

Long Jump

Shot Put

80m Hurdles

100m

800m

3.71

5.27m

16.75

14.30

2.49.24

197

134

133

244

257

18th

965 points

Emily Smith Under 13 Girls

Long Jump

Shot Put

80m Hurdles

100m

800m

2.93m

5.11m

21.12

17.24

3.18.62

137

129

0

76

139

43rd

481 points

Elli Symonds Under 13 Girls

Long Jump

Shot Put

80m Hurdles

100m

800m

4.84m

8.35m

13.88

13.88

2.30.19

295

245

290

275

352

3rd - Bronze

1,457 points

Shannon Delaney Under 13 Boys

Discus

Long Jump

80m Hurdles

100m

800m

16.65m

3.79m

17.35

15.33

2.37.17

197

204

105

176

316

35th

998 points

Tarkyn Tallon Rosas Under 14 Boys

Discus

Long Jump

High Jump

90m Hurdles

100m

800m

15.96m

3.95m

1.24m

17.96

14.61

2.57.97

188

217

241

144

222

219

33rd

1,231 points

Seaford Medal Count: 1 Gold, 1 Bronze

 

2017/18 Season - Casey Fields
Name Age Group Events Time / Distance Points Place
Harli Lennon Under 9 Girls

Long Jump

Shot Put

60m Hurdles

100m

800m

3.60m

4.89m

11.17

17.25

3.12.37

188

121

283

75

161

6th

828 points

Tessa Symonds Under 9 Girls

Long Jump

Shot Put

60m Hurdles

100m

800m

2.66m

6.67m

12.49

18.26

3.59.78

118

184

199

38

32

31st

571 points

James Bolt Under 9 Boys

Long Jump

Discus

60m Hurdles

100m

800m

2.68m

14.30m

11.62

17.32

3.22.48

119

167

253

73

126

26th

738 points

Timothy Hayes Under 9 Boys

Long Jump

Discus

60m Hurdles

100m

800m

2.80m

DNS

13.04

17.97

3.18.90

128

0

167

48

138

DNF
Franklin Walker Under 10 Boys

Long Jumnp

Discus

60m Hurdles

100m

800m

2.87m

14.51m

14.56

18.89

4.03.97

133

170

89

21

25

56th

438 points

Elli Symonds Under 11 Girls

Long Jump

Shot Put

60m Hurdles

100m

800m

4.35m

9.23m

10.11

13.86

2.45.60

251

277

358

276

274

1st - Gold

1436 points (*VBP)

Brodie Tallon Under 11 Boys

Long Jump

Discus

60m Hurdles

100m

800m

3.47m

13.53m

12.12

16.05

3.06.64

178

158

222

134

183

35th

875 points

Mali Goggin Under 12 Girls

Long Jump

Shot Put

60m Hurdles

100m

800m

3.48m

6.74m

12.99

15.62

2.59.98

179

187

170

158

210

24th

904 points

Erich Holohan Under 12 Girls

Long Jump

Shot Put

60m Hurdles

100m

800m

3.66m

4.52m

11.31

15.28

3.26.07

193

108

274

179

114

29th

868 points

Emily Smith Under 12 Girls

Long Jump

Shot Put

60m Hurdles

100m

800m

2.59m

5.34m

15.69

19.33

3.49.29

113

137

42

11

52

49th

355 points

Alexander Walker Under 14 Boys

90m Hurdles

Discus

800m

Long Jump

High Jump

100m

16.49

19.31m

2.48.45

4.74m

1.42m

14.48

216

231

261

286

315

231

17th

1540 points

Elyssia Tallon Rosas Under 15 Girls

90m Hurdles

High Jump

Shot Put

800m

Long Jump

javelin

200m

17.77

1.36m

6.40m

-

-

-

-

512

470

297

-

-

-

-

DNF
Justin Ott Under 15 Boys

800m

Long Jump

Discus

100m Hurdles

High Jump

Javelin

100m

2.55.42

4.62m

17.44m

19.93

NH

21.40

13.24

 

22nd

1754 points

Seaford Medal Count : 1 Gold

*VBP - Victorian Best Performance

2016/17 Season - Bendigo
Name Age Group Events Time / Distance Points Place
Elli Symonds Under 10 Girls

Long Jump

Shot Put

60m Hurdles

100m

800m

3.91m

6.92m

11.40

14.97

2:47.10

213

193

268

198

267

1st - Gold

1139 points

Justin Ott Under 14 Boys

90m Hurdles

Discus

100m

Long Jump

High Jump

800m

17.91

13.95m

13.79

4.78m

1.30m

3:01.89

146

163

282

289

265

202

21st

1347 points

Seaford Medal Count : 1 Gold

 

2015/16 Season - Bendigo
Name Age Groups Events Time / Distance Points Place
Elli Symonds Under 9 Girls

Long Jump

Shot Put

80m Hurdles

100m

800m

3.89m

5.08m

13.54 (* VBP)

15.05

2:49.87

212

127

311

193

254

1st - Gold

1097 points (* VBP)

Erich Holohan Under 10 Girls

Long Jump

Shot Put

80m Hurdles

100m

800m

3.41m

3.63m

17.01

16.91

3:26.05

173

77

121

90

114

26th

575 points

Seaford Medal Count : 1 Gold

* VBP - Victorian Best Performance

2014/15 Season - Newborough
Name Age Groups Events Time / Distance Points Place
Finnegan Barnes U/9 Boys

Long Jump

Discus

80m Hurdles

100m

800m

3.01

9.99

17.65

18.26

2.57.61

143

114

93

38

220

35th

608 points

Shannon Delaney U/9 Boys

Long Jump

Discus

80m Hurdles

100m

800m

2.80

11.88

17.67

17.92

3.15.64

128

137

92

50

149

36th

556 points

 

2012/13 Season
Name Age Group Events Time / Distance Points Place
Trent Matthews U/10 Boys

100m

80m Hurdles

Long Jump

Discus

800m

16.32

17.55

ND

25.40

2.59.70

119

97

0

310

211

40th

737 points

 

2004 Season
Name Age Group Events Time / Distance Points Place
Tess Parton-Oliver U/10 Girls       2nd - Silver
Seaford Medal Count - 1 Silver

 

2000 Season
Name Age Group Events Time/ Distance Points Place
Craig Mulvogue U/9 Boys       3rd - Bronze
Seaford Medal Count - 1 Bronze

 

1999 Season
Name Age Group Events Time / Distance Points Place
Marli Hodge U/15 Girls       1st - Gold
Seaford Medal Count - 1 Gold